WordPress – Proč a jak měřit využití PHP memory limitu

Už se Vám někdy stalo, že nainstalovaný plugin nešel aktivovat, nebo po jeho aktivaci nefungoval? Nebo jste nainstalovali nový plugin a po jeho aktivaci přestalo fungovat něco jiného? Mně ano, a byl jsem z toho „zdrcen“.

Nejdříve jsem vše pečlivě kontroloval a znovu a znovu instaloval. Nepomohlo to. Zarážející bylo, že web na kterém se mi to stalo, jsem ve fázi jeho tvorby testoval na testovací doméně se stejným hostingem u stejného poskytovatele. Takže problémy s hostingem jsem vyloučil hned na začátku – a to byla chyba. Oním zaklínadlem byl limit PHP paměti. Tento parametr hostingu není zrovinka to o čem uživatel uvažuje a tak se stalo, že byl nižší než potřebný.

Novější verze WordPressu a zejména některé pluginy jsou na PHP paměť náročné a někdy 64 MByte nestačí, což se projeví výše uvedenými problémy. Navýšení limitu PHP paměti jsem u poskytovatele hostingu zařídil během jednoho telefonátu na technickou podporu (ne každý poskytovatel, je tak ochotný) a bylo po problému.

Od té doby máme na všech webech nainstalován plugin WP-Memory-Usage, který v redakčáku zobrazuje na dolní liště výši limitu PHP paměti a stav jeho aktuálního využití.

Vše funguje bezprostředně po nainstalování a aktivaci pluginu. Tento šikovný nástroj vám navíc umožní ověřit, zda poskytovatelem hostingu proklamovaný PHP memory limit máte opravdu v plné výši na svém hostingu nastavený. Už jsem se setkal s hostingem, u kterého uváděl poskytovatel v konfiguraci maximální PHP limit, který však u hostinku nebyl nastaven v plné výši (dlužno dodat, že poskytovatel výši PHP memory limitu navýšil ihned po telefonické výzvě).

Plugin je ke stažení zde: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-memory-usage/

Vřele doporučuji