WordPress – základní ovládání redakčního systému

O redakčním systému WordPress se tvrdí, že je uživatelský příjemný a že má intuitivní ovládání. Z velké části je to pravda, nicméně několik málo rad a informací pro začátečníka se vždycky hodí.

Na úvod je nutno říct, že některé verze redakčního systému WordPress se od sebe drobně liší.

Redakční systém WordPress se ovládá prostřednictvím redakčního rozhraní, do kterého se oprávněný uživatel zpravidla přihlašuje prostřednictvím přihlašovací stránky, která je umístěna na adrese http://www.vasweb.cz/wp-login.php. 

Hlavní menu

Základním ovládacím prvkem WordPressu je postranní panel (MENU). Prostřednictvím MENU přistupuje uživatel k jednotlivým prvkům a součástem redakčního systému a hlavně k jejich nastavení, stejně jako k veškerému obsahu webu.

Obsah MENU je závislý na oprávnění uživatele (administrátor, šéfredaktor, redaktor, návštěvník) a také na tom co vše redakční systém obsahuje (šablony a pluginy). Po najetí kurzorem na hlavní položky, se doleva rozvine nabídka podpoložek, při kliknutí na hlavní položky se podpoložky rozvinou směrem dolů. MENU má pouze dvě úrovně.

Nástěnka

Nástěnka je úvodní stránkou redakčního systému. Její podpoložky jsou Úvodní stránka, Aktualizace, Statistika Akismet a případně další podpoložky odvozené od použitých pluginů.

Úvodní stránka obsahuje panely se základními údaji o stavu webu a redakčního systému a další užitečné informace:

 • Aktuální přehled – počet příspěvků, stránek, rubrik, štítků a komentářů, verze redakčního systému, název šablony, počet widgetů a další.
 • Nejnovější komentáře – zobrazení určeného počtu nejnovějších komentářů (počet je možné nastavit)
 • Příchozí odkazy – díky službě Google Blog Search sleduje odkazy na váš web a zobrazuje nejnovější (počet je možné nastavit) – ne vždy funguje
 • Pluginy – doporučení WordPressu na nejoblíbenější a nejnovější pluginy
 • Rychlý příspěvek – nástroj na vkládání rychlého příspěvku
 • Nejnovější koncept – zobrazuje nejnovější rozpracované příspěvky (koncepty)
 • Web vývojářů WordPressu – zobrazuje nejnovější informace z webu http://wordpress.org (lze nastavit i jiný zdroj a další údaje)
 • Další užitečné novinky a informace o WordPressu – zobrazuje nejnovější informace z dalšího nastaveného webu
 • Další panely které se zobrazují v případě použití některý pluginů.

Aktualizace  je podpoložkou umožňující z jednoho místa provádět aktualizace redakčního systému, pluginů a šablon. Po kliknutí na podpoložku Aktualizace se objeví stránka, na které jsou přehledně uvedeny informace o aktuální verzi redakčního systému s nabídkou případné dostupné aktualizace. V části Pluginy jsou uvedeny ty pluginy, pro které je aktualizace dostupná. To samé je i v části Šablony.  Aktualizace doporučuji provádět pravidelně, současně je ale důležité předem zjistit vzájemnou kompatibilitu jednotlivých prvků.

Akismet – Statistika je podpoložka nástěnky. ve které jsou uvedeny výsledky ochrany proti spamům v komentářích.

Další podpoložky Nástěnky se mohou objevit v případě použití některých funkčních pluginů.

Příspěvky

Příspěvek je jedním z hlavních formátu obsahu stránek a zpravidla je používán na webech, které mají podobu blogu, na ostatních webech pak jde zejména tu část,které se říká Aktuality, nebo Novinky. Základním parametrem příspěvků je fakt že jsou řazeny podle data vložení a přibývají postupně v čase. Příspěvky jsou řazeny do rubrik a navíc mohou být označovány tzv. štítky.

Položka Příspěvky má podpoložky, které se bezprostředně týkají příspěvků:

 • Přehled příspěvků – výpis všech příspěvků řazených a filtrovaných podle zvolených parametrů. V přehledu příspěvků je u každé položky uveden Název, Autor, Rubriky, Štítky, Počet komentářů, Datum vzniku, a další informace navázané na nainstalované pluginy
 • Vytvořit příspěvek – položka otevírá redakční rozhraní pro vytvoření nového příspěvku
 • Rubriky – přehled již vytvořených rubrik pro příspěvky a redakční rozhraní pro vytváření dalších rubrik
 • Štítky – přehled již vytvořených štítků a redakční rozhraní pro vytváření dalších štítků

Více v části práce s Příspěvky