WordPress – základní prvky a součástí redakčního systému

O redakčním systému WordPress se tvrdí, že je uživatelský příjemný a že má intuitivní ovládání. Z velké části je to pravda, nicméně několik málo rad a informací pro začátečníka se vždycky hodí.

Na úvod je nutno říct, že některé verze redakčního systému WordPress se od sebe drobně liší.

WordPress se skládá z několika samostatných, ale vzájemně propojených částí, které jsou nepostradatelné pro funkčnost internetových stránek.

Hlavním části je samotný redakční systém, tedy jádro díky kterému vše funguje.
Dalším prvkem jsou ŠABLONY (Thems), které odpovídají za to jak web vizuálně vypadá a jak jsou rozmístěny jednotlivé o obsahové části.
Třetím důležitým prvkem jsou PLUGINY (Plugins), který zabezpečují jednotlivé funkce webu a většinu jeho funkčních modulů.
Databáze nástroj umožnující ukládání obsahu a v některých případech i nastavení vašeho webu.

Důrazně doporučuji provádět pravidelnou aktualizaci WordPressu a všech jeho částí na vašem webu. Důvody jsou zřejmé, zabezpečení dat, aktuálnost nástrojů a v neposlední řadě také možnost využití stále dynamičtěji přibývajících vylepšení.

Samotný redakční systém

WordPress jako samotný redakční systém je to první co musíte na svůj web nainstalovat. Návod jak postupovat při instalaci naleznete na stránce Jak nainstalovat WordPress. Po nainstalování máte k dispozici redakční rozhraní, díky kterému můžete přidávat obsah vašeho webu, ale hlavně přidávat šablony a pluginy. Současně toto jádro redakčního rozhraní umožňuje pracovat s dalšími položkami jako jsou MENU, MÉDIA, UŽIVATELÉ, KOMENTÁŘE, ODKAZY a samozřejmě základní NASTAVENÍ.

WordPress šablony (Themes)

Šablona je samostatný prvek redakčního systému, který obsahuje nastavení rozmístění jednotlivých prvků na stránkách (logo, navigace, postranní panel, zápatí, apod.) a současně obsahuje vizuální podoby webu (barvy, velikosti, písmo, rámečky, odkazy, vzhled a velikost obrázků, apod.)

Samotný redakční systém neumí stránky zobrazit, k tomu potřebuje mít přiinstalovanou alespoň jednu šablonu. Aby na začátku nevznikly problémy obsahuje WordPress tzv. předinstalované šablony. To jsou šablony, které jsou automaticky součástí instalačního balíčku samotného redakčního systému WordPress. Jsou to šablony Twenty Ten, Twenty Eleven, Twenty Twelve a Tventy Thirten. Díky těmto šablonám, můžete s WordPressem na svém webu začít pracovat hned po jeho instalaci.

Další šablony, díky kterým můžete realizovat své kreativní představy o vizuální podobě webu můžete získat buď zdarma (na internetu je jich dostupné velké množství), nebo zakoupením od firem, které se vývojem šablon zabývají (ceny se pohybují cca od 0,99 – 100 $).

WordPress pluginy (Plugins)

Pluginy jsou další nadstavbou redakčního systému WordPress, díky které je možné implementovat do vašeho webu další nástroje potřebné pro jeho požadovanou podobu a provozní možnosti. Stejně jako v případě šablon, tak i základní pluginy jsou obsaženy v instalačním balíčku redakčního sytému WordPress.

Pluginy plnící úkoly, které nejsou z pohledu návštěvníka vůbec vidět, což neznamená, že nejsou důležité. Sem patří například Akismet (ochrana před spamem v komentářích příspěvků),  WP Super Cach (automatické ukládání obsahu stránek do mezipaměti – zrychlení prohlížení stránek), All In One SEP Pack (nástroj pro realizaci důležitých SEO opatření), WP Memory Usage (Zobrazuje míru využití PHM Memory limitu) a další.

Pluginy zabezpečující nástroje využitelné návštěvníkem webu. Sema patří například NextGEN Gallery (nástroj pro vytváření,správu a zobrazování obrázkových galérií), Breadcrumb NavXT (drobečková navigace), Page Links To (přesměrování stránky na jinou URL), Simple Lightbox (jednoduché efektní zobrazování obrázků), WPML String Translation (vícejazyčnost webu), Download Manager (správa souborů ke stažení) a mnoho dalších.

Pro jednotlivé funkcionality vetšinou existuje více různých pluginu, je třeba pečlivě vybírat a otestovat ten nejvhodnější. Stejně jako u šablon je možné na internetu najít také pluginy zdarma i pluginy placené. U pluginů dostupných zdarma doporučuji používat pouze ty, které jsou dostupné na webu http://wordpress.org/. Na tomto webu jsou u jednotlivých pluginů poskytovány doplňkové informace, jako např. poslední aktualizace, kompatibilita s verzemi redakčního systému, minimální požadavky na redakční systém apod.

Databáze MySQL

K tomu aby mohl web fungovat, musí být redakční systém propojen s databázi do které je automaticky ukládán veškerý obsah webu. Pro WordPress je potřebná databáze MySQL. Vytvoření databáze je nutné provést ještě před instalací redakčního systému WordPress. Propojení redakčního systému s databází se provádí v průběhu instalace. Bez databáze web nebude fungovat.

Jak je vše propojeno na webu s použitím redakčního systému WordPress

Redakční systém je v rámci prvotní instalace nahrán na webhosting a propojen s databázi. Po prvotním spuštění webu a přihlášení do redakčního sytému je potřeba provést prvotní nastavení a následně doinstalovat šablony a pluginy. Pluginy i šablony jsou v rámci instalace, která se provádí přes redakční rozhraní nahrávány také na webhosting.

V rámci přidávání obsahu je naprostá většina obsahu zapisována do databáze. Výjimkou jsou soubory (obrázky, multimediální soubory, soubory ke stažení apod.), které jsou podobně jako šablony a pluginy nahrávány na webhosting.

O vzájemné propojení a spoluprací všech součástí a prvků včetně obsahu a souborů se stará redakční systém.

S redakčním systémem pracují uživatelé, kteří mají různé úrovně oprávnění. V základní instalaci jsou to:

  • administrátor – má veškerá oprávnění pro práci s redakčním systémem včetně nastavení, instalace šablon a pluginů a přidávání dalších uživatelů
  • šéfredaktor – má pouze  oprávnění vztahující se k obsahu a to včetně zveřejňování přidaného obsahu
  • redaktor – má pouze oprávnění vztahující se k obsahu webu bez oprávnění přidaný obsah zveřejňovat
  • spolupracovník – má pouze oprávnění přidávat obsah a vidí pouze obsah, který sám přidal
  • návštevník – má nejnižší oprávnění, které se definuje v rámci nastavení (vkládat komentáře, číst uzavřené části obsahu, apod.)

 

Další informace o redakčním systému WordPress rádi poskytneme v rámci první bezplatné telefonické konzultace na tel. +420 777 090 425